Dworzec Kolejowy w Skierniewicach
Dworzec Kolejowy w SkierniewicachFoto: Tomasso~commonswiki / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Leżące na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej Skierniewice to przystanek na drodze nie tylko miłośników kolejnictwa. Zachwycą się nimi także fani historii, architektury czy sztuki. W trakcie jednodniowej wycieczki do miasta odwiedzić musimy koniecznie gotycko-neoklasycystyczny dworzec kolejowy oraz zabytkową Parowozownię. Następną atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy, który w przeszłości wizytowali nie tylko Arcybiskupi Gnieźnieńscy i król Stanisław August Poniatowski, ale także carscy adiutanci, przyjeżdżający na polowania. Willa Kozłowskich natomiast zaskoczy nas swoją oryginalnością. W trakcie wizyty w Skierniewicach dowiemy się też, gdzie mieszkała narzeczona Chopina oraz tego, jak przynieść sobie szczęście. Sprawdźmy!


1  Stacja kolejowa Skierniewice

Jeśli do Skierniewic planujemy dotrzeć pociągiem – świetnie! Od razu zetkniemy się z pierwszą atrakcją turystyczną miasta. Skierniewicki dworzec kolejowy nie jest bowiem zwyczajny – wyróżnia się zarówno swoją historią, jak i architekturą. Pierwszy z jego budynków powstał już w 1845 roku, drugi zaś w 1873 roku. Stację zbudowano dla rosyjskiego cara, który wizytował swą posiadłość niedaleko miasta. Miała imponować i robi to do dziś, pomimo pożaru z 1914 roku, a dzięki licznym renowacjom. Budynek zaprojektowano w duchu angielskiego gotyku oraz neoklasycystycznych wnętrz. To tędy przebiegała Kolej Warszawsko-Wiedeńska na przełomie XIX i XX wieku, stąd też w latach 80. i 90. XX wieku bezpośrednio dojechać można było m.in. do Berlina, Belgradu, Budapesztu, Pragi, Mińska, Moskwy czy Sankt Petersburga. Tu też – na jednym z peronów – przywita nas pomnik Stanisława Wokulskiego, bohatera powieści „Lalka” Bolesława Prusa.

Adres: ul. Dworcowa 1

2  Kompleks Parowozowni

Niedaleko skierniewickiego dworca kolejowego znajduje się zabytkowa – a jakże – Parowozownia, która powinna znaleźć się na trasie każdej wycieczki po mieście. Zbudowano ją wraz z dworcem i kolejową linią z Warszawy, w 1845 roku, następnie była rozbudowywana, chociaż jej status spadał w trakcie wojen światowych (podczas I wojny światowej część budynków zniszczono i mianowano ją parowozownią II klasy, w czasie II wojny światowej stała się parowozownią pomocniczą, chociaż została rozbudowana). Po likwidacji na początku lat 90. XX wieku na terenie parowozowni zebrano zabytkowe, kolejowe eksponaty – m.in. pojazdy trakcyjne, wagony pasażerskie, tabor wąskotorowy czy urządzenia sterowania ruchem, które zachwycą nie tylko miłośników kolejnictwa.

Adres: ul. Łowicka 1
Godziny otwarcia: obiekt udostępniony do zwiedzania jedynie w wyznaczonych terminach (Dni Otwarte) lub na zamówienie dla zorganizowanych grup; kalendarium wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (www.psmk.org.pl)

3  Zespół pałacowo-parkowy

Opuszczając Parowozownię, najlepiej udać się do Parku Miejskiego w Skierniewicach, który znajduje się już w centrum miasta. W trakcie spaceru nie tylko będziemy mogli zażyć świeżego powietrza, ale dzięki niemu dotrzemy również do najważniejszych skierniewickich zabytków – na obrzeżach parku znajduje się bowiem Osada Pałacowa. Tutaj podziwiać możemy m.in. neorenesansowy, zbudowany w latach 1610-1619, a przebudowany w 1780 roku Pałac Prymasowski, będący niegdyś rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich, marszałka francuskiego Ludwika Dawouta czy carów. Uwagę zwrócić warto także na wybudowaną w latach 1770-1780, wraz z kordegardami, Pałacową Bramę Wjazdową, z której swego czasu korzystał król Stanisław August Poniatowski. Odwiedzając parkowo-pałacowy kompleks nie możemy również pominąć Willi Aleksandria – chociażby z uwagi na jej eklektyczny styl. Powstały w latach 1838-1841 obiekt zwany był myśliwskim pałacykiem, a w drugiej połowie XIX wieku zajmowali go adiutanci cara Rosji Aleksandra II.

Adresy: Pałac Prymasowski – ul. Konstytucji 3 Maja 1/3, Pałacowa Brama Wjazdowa – ul. Sienkiewicza, Willa Aleksandria – ul. Waryńskiego
Godziny otwarcia: Pałac Prymasowski – każda pierwsza sobota miesiąca, w godz. 10:00-15:00
Ceny: Pałac Prymasowski – bezpłatnie

4  Willa Kozłowskich

To kolejna atrakcja turystyczna Skierniewic, którą znajdziemy tuż za zespołem parkowo-pałacowym. Willę rodziny Kozłowskich zbudowano w 1893 roku, a pierwszą poważniejszą modernizację przeprowadzono w 1910 roku, dobudowując z prawej strony kolejne skrzydło. Ciekawa jest, po pierwsze, historia budynku. Podczas II wojny światowej swój posterunek utrzymywała tutaj niemiecka policja kryminalna, natomiast po jej zakończeniu w tym miejscu rezydowała Milicja Obywatelska. Obecnie jest to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego – jest to więc skierniewicki Pałac Ślubów. Interesujący jest również styl architektoniczny obiektu, wpisanego do rejestru zabytków. Eklektyzm jest tu określeniem jak najbardziej trafnym.

Adres: ul. Piłsudskiego 2

5  Dworek Modrzewiowy

Kolejnym przystankiem na trasie zabytków skierniewickich, umiejscowionym w dodatku pomiędzy Willą Kozłowskich a Rynkiem, powinien być Dworek Modrzewiowy. Jest on najstarszym obiektem w Skierniewicach, zbudowanym z drewna. Powstał w II połowie XVIII wieku. To właśnie w nim ostatnią dekadę swego życia spędziła Konstancja Gładkowska – śpiewaczka, miłość i muza Fryderyka Chopina. Dla niej wybitny kompozytor stworzył pieśni „Gdzie lubi” oraz „Życzenie”. Z tego względu Modrzewiowy Dworek nazywany jest także Domem narzeczonej Chopina. Obecnie mieści się tu Izba Historii Skierniewic, zajmująca się m.in. upowszechnianiem oraz ochroną kulturowego i historycznego dziedzictwa lokalnego.

Adres: ul. Floriana 4
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek – 9:00-17:00; sobota – niedziela – 10:00-13:00
Ceny: wstęp bezpłatny

6  Rynek, Ratusz i jego okolice

Zwieńczeniem jednodniowej wycieczki do Skierniewic niech będzie wizyta na Rynku, na którym zachował się układ urbanistyczny wywodzący się jeszcze z czasów średniowiecznych. Rynek nosi imię Jana Odrowąża ze Sprowy, który założył miasto. Od 1457 roku przez blisko pięć wieków był placem targowym. Głównym jego punktem jest ratusz w neorenesansowym stylu, zbudowany w 1846 roku w zwartym ciągu jedno- i dwupiętrowych kamienic – jest to obecnie siedziba Urzędu Miasta. Pierwszy, drewniany ratusz z XVIII wieku pozostawił po sobie jednak ślad – fontannę, zbudowaną co prawda w 2007 roku, ale powstałą na jego obrysie. Wokół Rynku znajdują się kamienice z przełomu XIX i XX wieku, zaś na nim usiąść można na ławeczce Profesora Pieniążka – założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, dzięki któremu miasto stało się „owocowym sercem Polski”. Skierniewicką wycieczkę zakończmy więc potarciem jabłka, trzymanego w ręce przez Profesora – podobno przynosi to szczęście!

Adres: ul. Rynek, centrum miasta

Skierniewice – mapa z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj