Ratusz na Starym Rynku w Opolu
Ratusz na rynku w OpoluFoto: Андрей Шевченко / 123RF
Leżące na Nizinie Śląskiej, nad Odrą – Opole to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć! Kusi licznymi zabytkami i atrakcjami, dzięki czemu będzie idealnym punktem docelowym krótszej i dłuższej wycieczki. To nie tylko piękne historyczne miasto z unikalną starówką, ale także coroczny Festiwal Piosenki Polskie organizowany od 1963 roku. To również zabytki jak ratusz, Wieża Piastowska, czy okoliczny zamek w Niemodlinie. Warto skorzystać z okazji i wybrać się na wycieczkę do Opola, by zobaczyć jego najważniejsze miejsca.


1  Rynek w Opolu

Opolski rynek to prostokątny plac z czasów średniowiecza ze znajdującym się na środku dużym ratuszem, otoczony pięknymi zabytkowymi kamienicami. Główna atrakcja rynku to oczywiście ratusz, który był wielokrotnie przebudowywany, w wyniku czego aktualny budynek łączy kilka stylów, głównie włoskich. Ostatnia większa przebudowa miała miejsce tuż przed II Wojną Światową, wtedy odbudowano wieże ratuszową oraz dobudowano południowe skrzydło ratusza. Na rynku w Opolu znajduje się również powstająca od 2004 roku Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki zwierająca nazwiska najpopularniejszych polskich artystów muzycznych oraz nazwy słynnych zespołów muzycznych.

2  Kościół Świętej Trójcy

W pobliżu rynku znajduje się kolejna atrakcja Opola, czyli kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Obserwując kościół z zewnątrz łatwo zauważyć, że ma on równie burzliwą historię co ratusz. Budynek był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, dlatego łączy wiele stylów architektonicznych w tym gotycki, renesansowy oraz barokowy. Budynek połączony jest z klasztorem franciszkanów, zakonników którzy byli inicjatorami budowy klasztoru oraz kościoła. Wnętrze kościoła robi ogromne wrażenie, szczególnie bogato zdobiony sufit, barokowe ograny, zachwycający ołtarz główny i ambona.

3  Wieża Piastowska

Przechodząc przez most nad Kanałem Młynówka docieramy do następnej atrakcji – zabytkowej Wieży Piastowskiej. Okrągła wieża mierząca 42 metry jest pozostałością po Zamku Piastowskim i jest jedną z najstarszych budowli obronnych w Polsce, powstała w stylu gotyckim najprawdopodobniej w połowie XIV wieku. Wieża Piastowska jako część zamku pełniła funkcje obronne, we wnętrzu wieży znajdowała się wartownia, ale także inne pomieszczenia w tym loch i kuchnia. Po gruntownym remoncie zakończonym w roku 2014 wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Adres: Piastowska 14
Godziny otwarcia: pn-pt: 9-17, sb-nd: 11-16
Ceny biletów: normalny – 6zł, ulgowy – 4zł

4  Muzeum Polskiej Piosenki

Skoro Opole słynie z polskiej piosenki, grzechem byłoby pominięcie tego muzeum. To wyjątkowa atrakcja Opola! Dla każdego wielbiciela muzyki powinien być to punkt jeden na jego liście zwiedzania. Muzeum to powstało w 2007 roku, a od 2009 prowadzi działalność archiwalną. W jego zbiorach znajdziemy nagrody, plakaty, kostiumy, fotografie, instrumenty, rękopisy, foldery festiwalowe, odtwarzacze dźwięku, gadżety oraz oczywiście: płyty. Dla osób starszych, pamiętających pierwszy festiwal w Opolu, wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki będzie refleksyjną podrożą w czasie, dla tych, młodszych możliwością zapoznania się z dorobkiem poprzednich pokoleń. Nie da się ukryć, że Muzeum Polskiej Piosenki to doskonałe miejsce na wycieczkę, także w gronie rodziny. Nawet dzieci znajdą tu coś dla siebie, dzięki specjalnym rozrywkom dla nich zaplanowanym. Co jakiś czas muzeum organizuje tematyczne wystawy, które z pewnością zachęcą pasjonatów historii i muzyki.

Adres: Piastowska 14a
Godziny otwarcia: pn: nieczynne, wt-nd: 10-18
Ceny biletów: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł

5  Ogród zoologiczny w Opolu

Opolskie ZOO znajdujące się na Wyspie Bolko, z Muzeum Polskiej Piosenki można dotrzeć do ZOO spacerem wciągu 15 minut. Ogród zoologiczny został założony w latach 30-tych XX wieku, w wyniku wojny ZOO przestało funkcjonować aż do lat 50-tych, kiedy to dzięki staraniom Komitetu Odbudowy Zwierzyńca w Opolu zostało odbudowane i ponownie otwarte. W ogrodzie zoologicznym znajduje się ponad 200 gatunków zwierząt w tym jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie. Sympatyczne uchatki z pewnością spodobają się najmłodszym gościom ZOO, dla nich także przygotowano Mini ZOO, gdzie dzieci mogą karmić i głaskać zwierzęta. Dużą gratką dla wszystkich są pokazy karmienia wybranych zwierząt o określonych godzinach: trening medyczny uchatek 12:00, karmienie goryli 13:00 i 16:00, karmienie pelikanów 13:30, karmienie lemurów 14:00, karmienie uchatek 14:30 i 16:30.

Adres: Spacerowa 10
Godziny otwarcia:
od 1 marca 9:00 – 16:00, od 1 maja 10:00 – 18:00, od 1 października 9:00 – 16:00, od 1 grudnia 9:00 – 15:00
ZOO można zwiedzać jeszcze 1 godzinę po zamknięciu (będąc na jego terenie)

6  Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej to miejsce wyjątkowe, warte odwiedzenia szczególnie w miesiącach udostępniania, czyli od połowy kwietnia do połowy października. Muzeum jest jedynym takim miejscem w Opolu na świeżym powietrzu i jednym z czterech na całym Śląsku.To wyjątkowa atrakcja w Opolu. Składa się ono z ponad 50 zabytkowych drewnianych wiejskich budowli, które nie tylko można oglądać od zewnątrz. Wprost przeciwnie! Są one całkowicie wyposażone: w oryginalne meble, sprzęty i narzędzia. Dzięki temu wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej to prawdziwa podróż w czasie! To doskonała okazja, by historię wsi z okresu XVIII-XX wieku poczuć wręcz namacalnie. Prócz możliwości przeniesienia się w czasie, Muzeum Wsi Opolskiej, to także relaks na świeżym powietrzu, co docenili także rodowici mieszkańcy Opola. Goście mają do dyspozycji wiejskie ogródki warzywno-kwiatowe, w których mogą się wyciszyć i zrelaksować przed dalszą podrożą i nowymi wyzwaniami.

Adres: Wrocławska 174
Godziny otwarcia w sezonie (09.04-15.10.2017): pn 10-15, wt-pt 10-17, sb-nd 10-18;
Bilety: normalny 10,00 zł; ulgowy 5,00 zł; ulgowy przedszkolny 1,00 zł
Godziny otwarcia poza sezonem (1.01-8.04.2017 oraz 16.10-31.12.2017): pn-pt 10-15;
Bilety: spacerowy 3,00 zł; ulgowy przedszkolny 1,00 zł;
Przez cały rok w każdy poniedziałek bezpłatnie.

7  Zamek Niemodlin

Będąc w Opolu, warto odwiedzić niezwykły zamek, który znajduje się w pobliżu miasta. Mowa oczywiście o Zamku w Niemodlinie, który jest jednym z najpotężniejszych i największych zamków w całej Polsce. Ten mający 700 lat obiekt, został wzniesiony przez rodzinę książęcą Bolesława w celach obronnych. Przez lata był palony, niszczony, a także zdobywany, jednak nawet to mu nie przeszkodziło, by dalej stać dumnie. Jak każdy zamek, ma on tajemniczych lokatorów, o których krążą ciekawe legendy. Począwszy od przygnębiającej legendy Białej Damy, poprzez wzmianki o wesołej Cioci Elżbiecie, a skończywszy na Rozpustnych Mnichach. Niedawno zamek został wykupiony przez Polaków, którzy obiecują nadać mu dawną świetność. Tak czy siak, warto zamek w Niemodlinie zobaczyć i przechadzając się jego korytarzami cofnąć się o te 700 lat.

Adres: Niemodlin, Rynek 55
Godziny otwarcia: wt-pt 10-16, sb-nd 10-18;
Zwiedzanie z przewodnikiem: wt-pt 13:15, sb-nd 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00;
Ceny biletów: normalne : 15 zł, ulgowe: 10 zł

Mapa Opola z zaznaczonymi atrakcjami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj