Nisko - park przy Placu Wolności
Nisko - park przy Placu WolnościFoto: Zbigniew Czernik / Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Nisko to urocze miasteczko zlokalizowane w województwie podkarpackim, niedaleko Stalowej Woli i Sandomierza. Znane jest przede wszystkim z wykopalisk archeologicznych – dotychczas w mieście udało się zanotować ponad 150 miejsc, w których odkryto ślady prehistorii (niektóre z nich pamiętają czasy epoki neolitu). Jednak Nisko to także bogata historia (pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w kronikach z 1439 roku), przepięknie urządzone tereny miejskie (m.in. Plac Wolności w centrum miasta i wyjątkowe Planty Miast Partnerskich), ciekawe zabytki i niespotykanie piękna przyroda. To miasteczko idealnie nadaje się na krótką, jednodniową wycieczkę – sprawdź, jakie atrakcje znajdziesz w Nisku i wyruszaj w drogę!


1  Zamiast rynku Plac Wolności

Zwiedzanie Niska zaczynamy od centralnego punktu tej miejscowości – Placu Wolności (ma on ważną funkcję – pełni rolę miejskiego rynku, którego w Nisku brakuje). Ten otoczony potężnymi drzewami dziedziniec, na którym wiosną rosną na klombach piękne kwiaty służy mieszkańcom miasta za deptak do spacerów, a także miejsce, wokół którego znajdują się najważniejsze urzędy (w tym wyróżniający się budynek Urzędu Miasta i Gminy) i punkty usługowe. Ale niżański Plac Wolności przyciąga także turystów – głównie z powodu Pomnika Wolności znajdującego się na środku dziedzińca i swoją strzelistością wybijającego się ponad wszystkie okoliczne zabudowania. Pomnik ten postawiono tutaj w latach 70-tych, by przypominał mieszkańcom miasta o wszystkich tych, którzy zginęli dla władz komunistycznych, ale w 1992 r. zmieniono napis na płycie i teraz upamiętnia poległych w walce o niepodległość Polski w latach 1939-1956. Na Placu Wolności podziwiać można także Pomnik Orląt Lwowskich i Pomnik Chrystusa Króla.

2  Planty Miast Partnerskich

Z Placu Wolności kierujmy się na pobliskie Planty Miast Partnerskich – to kolejna warta uwagi atrakcja Niska. Skąd taka nietypowa nazwa? W czasie odnawiania centrum miasta w 2013 roku władze miasta postanowiły, że na plantach właśnie pojawią się kamienne herby, a także drogowskazy pokazujące kierunek i odległość do miast partnerskich (ukraińskiego Gródka, słowackiego Semerova, niemieckiego Hecklingen i węgierskiego Fehergyarmat), oprócz tego zamontowano flagi wszystkich czterech państw. Na niżańskich plantach można usiąść na ławeczce obok wykonanej z brązu figury hrabiny Marii Resseguier (która w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku była właścicielką okolicznych ziem), delektować się widokiem przepięknej fontanny albo po prostu odpoczywać w otoczeniu pięknej zieleni, zadbanych kwiatów, alejek i uroczych ławeczek.

3  Najstarszy Park Miejski im. Marii i Oliviera Resseguierów

Wzdłuż ulicy Sandomierskiej rozciąga się zabytkowy Park Miejski im. Marii i Oliviera Resseguierów – część dawnego kompleksu pałacowego (pozostałości samego pałacu zachowały się w budynku szpitala w Nisku). Ten stary zieleniec istniał już na pewno w 1853 roku (z tego okresu pochodzi także część parkowej roślinności – przede wszystkim drzewa, które teraz są wspaniałymi pomnikami przyrody). W parku można przechadzać się uroczymi alejkami, dookoła których rosną olbrzymie dęby, lipy i graby, a także podziwiać najnowsze (ulokowane tutaj w trakcie rewitalizacji centrum miasta kilka lat temu) nabytki architektury i sztuki – m.in. piękny amfiteatr, zegar słoneczny czy rzeźbę amorka. Pomyślano także o możliwości aktywnego spędzania czasu w Parku Miejskim: na dzieci czeka tu fantastyczny plac zabaw, a na dorosłych siłownia na świeżym powietrzu, nowe ścieżki rowerowe i stoliki do gry w szachy.

4  Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny

Z parku udajemy się w kierunku ulicy Mickiewicza, gdzie znajduje się kolejna zabytkowa atrakcja Niska – Kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Tę przepiękną świątynię wybudowano w latach 1892-1896 w miejscu niewielkiej kapliczki postawionej tutaj przez państwa Resseguierów kilka lat wcześniej. W kościele szczególną uwagę zwrócić trzeba na namalowany w 1937 roku przez Karola Rutkowskiego obraz św. Józefa Opiekuna Rodzin (którego mieszkańcy Niska otaczają szczególną czcią), znajdujący się w ołtarzu głównym. Ciekawym obiektem jest także wybudowana przy kościele kapliczka Matki Bożej Nazaretańskiej (tzw. Domek Nazaretański), w której modlą się kobiety proszące o błogosławieństwo macierzyństwa, a także matki w intencji swoich dzieci. W 1998 roku na terenie tego najstarszego w Nisku kościoła utworzono Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodzin.

5  Racławicka Waldekówka

Pora udać się do podniżańskich Racławic, aby zwiedzić przepiękny park dworski – Waldekówkę (właścicielami tych dóbr była rodzina Waldecków – stąd ta charakterystyczna nazwa). Park razem z dworem powstał najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku na życzenie Maksymiliana Franckego, od którego Waldeckowie odkupili posiadłość. Budynek dworski niestety nie zachował się do dzisiaj, postawiono co prawda w jego miejscu nową rezydencję, ale bez zamiaru odwzorowania zabytku. Zwiedzający mogą natomiast podziwiać malowniczy ogród i ulokowane na jego terenie przyrzeczne jezioro Sanu (także nazywane Waldekówką), na powierzchni którego rosną rzadkie grążele żółte i białe grzybienie. Na błotnistych ziemiach racławickiego parku zobaczyć można także inne rośliny lubiące mokradła: szuwary, murawy ostnicowe, łąki trzęślicowe i bagienny las olszowy. Ciekawostka dla miłośników historii: to właśnie w tej okolicy w 1656 roku odbyła się słynna bitwa z wojskami szwedzkimi.

6  Jezioro Soputek w Puszczy Sandomierskiej

Na koniec tej krótkiej wycieczki warto zobaczyć jeszcze jedną atrakcję okolic Niska – jezioro Soputek. Jest to miejsce bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym, ale to ingerencja człowieka pomogła w utworzeniu tego zbiornika wodnego – kilkanaście lat temu wgłębienie znajdujące się na dosyć dużej polanie w Puszczy Sandomierskiej zalano wodą i tak powstał Soputek. Na środku jeziora utworzono wyspę, która jest prawdziwą gratką dla ornitologów, ponieważ żyje tam wiele gatunków dzikich ptaków (teren wokół Soputka jest dostępny dla wszystkich, ale do wyspy nie można się zbliżać, żeby nie burzyć ptakom spokoju). W tym magicznym miejscu można leniwie delektować się ciszą i przyrodą, popluskać się w jeziorku, urządzić sobie rodzinny piknik, wybrać się na przejażdżkę rowerem lub na grzybobranie. Zimą nad Sputnikiem także jest ciekawie – można zorganizować kulig po Puszczy Sandomierskiej i uwieńczyć go ogniskiem nad jeziorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj